fbpx

Sole i solanki

JAK STOSOWAĆ ?

KĄPIELE CAŁKOWITE

Podczas takiej kąpieli zanurzone zostają w wannie znaczne partie ciała. Większa jest zatem powierzchnia i moc oddziaływania bodźców kąpielowych na nasz organizm.

KĄPIELE CZĘŚCIOWE
Stosujemy w sytuacji gdy chcemy poddać działaniu tylko wybrane miejsca np. pocące się dłonie czy stopy, albo marznące nogi, czy też swędzące ręce.

Gdy w domu nie ma wanny znakomite efekty kąpielowe możemy uzyskać mocząc tylko nogi. W takiej sytuacji łatwiej jest uzyskać większe stężenie roztworu kąpielowego, a nadto można znacznie podnieść jego temperaturę. Już nasze babcie w profilaktyce przeziębień i grypy stosowały moczenia nóg w gorącym roztworze soli i bezpośrednio po tym udanie się do łóżka. W wyniku takiego zabiegu organizm opuszczą poprzez stopy toksyny. A rozgrzanie ciała ułatwi unieszkodliwienie wirusów i bakterii a tym samym obronę przed infekcją.

KĄPIELE KOSMETYCZNE
Celem takiej kąpieli jest odżywienie, nawilżenie i oczyszczenie skóry. Kąpiel taka przyczyni się także do wygładzenia zmarszczek, likwidacji rozstępów, wyprysków i cellulitu.

Wykonywana może być w salonach kosmetycznych, farmach piękności, ośrodkach wellness i SPA a nawet w warunkach domowych.

Kąpiele wykonywane są najczęściej w roztworach o stężeniu soli od 0,5 do 1,5 % w zależności od potrzeby zastosowania, rodzaju skóry: czy jest sucha czy tłusta, oraz od właściwości osobniczych. Czas trwania kąpieli wynosi od 10 do 30 minut, a temperatura roztworu 37 do 39 st.C

Rodzajem częściowej kąpieli kosmetycznej jest moczenie rąk i nóg w trakcie manikiru i pedikiru. Solanka wówczas nie tylko idealnie zmiękczy skórę, ale także odżywi i wzmocni paznokcie, a minerały termalne przyniosą także efekty grzybobójcze, antybakteryjne i przeciwzapalne.

Kuracje detoksykacyjne i odchudzające wykonywane są zawsze w roztworach solnych o stężeniu powyżej 1 %.

Kąpiele likwidujące przykry zapach potu zalecane są w stężeniach min. 3 %.

Kąpiele dla skóry trądzikowej, pokrytej ranami, czyrakami, wypryskami, z ropiejącymi i nie gojącymi się ranami, a także przy łuszczycy możemy wykonywać w stężeniu nawet do 6 %

KĄPIELE MINERALNE
Jest to rodzaj kąpieli kosmetycznej podczas której nie chodzi o wyeliminowanie jakiegoś defektu skórnego, ale jest to działanie typowo profilaktyczne. Celem jest właściwe nawilżenie, ujędrnienie i odżywienie skóry aby opóźnić proces jej starzenia.

Znaczące efekty stosowania uzyskamy wlewając do wanny po 1 szklance zabłockiej solanki termalnej do każdej kąpieli.

KĄPIELE LECZNICZE

Wykonywane są w sanatoriach, szpitalach i ośrodkach rehabilitacyjnych.

W warunkach domowych można wykonywać kąpiele wspomagające leczenie, oraz profilaktyczne. Już dodanie 1 szklanki zabłockiej solanki termalnej do każdej kąpieli przyniesie znaczne efekty w profilaktyce schorzeń gardła, a klimat w łazience upodobni się do nadmorskiego. Efekty lecznicze uzależnione są od rodzaju schorzenia, jego zaawansowania, dotychczasowej terapii, stężenia roztworu kąpielowego, temperatury kąpieli i długości jej trwania. Zabiegi takie najlepiej jest wykonywać w roztworach o większym stężeniu nawet ok. 5 % soli i w takich przypadkach należy je skonsultować z lekarzem.

Kąpiele wykonuje się w temp. 36 – 38 st.C w seriach po 10, wykonywanych co drugi dzień 2 razy do roku, lub jednorazowo w okresie nasilenia objawów chorobowych.

KĄPIELE AROMATYCZNE

Kąpiele aromatyczne można łączyć z kąpielami solankowymi zwiększy się wówczas ilość bodźców działających na organizm.

HYDROMASAŻ
W domach pojawia się coraz więcej wymyślnych urządzeń kąpielowych. Stosowanie solanki do kąpieli w wannach z hydromasażem podniesie walory i atrakcje kąpieli. Ponieważ efekty masażu wodnego zwiększają działanie bodźców kąpielowych stosować można mniejsze ilości solanki.

OKŁADY

Wykonywane są przez namoczenie lnianej lub bawełnianej tkaniny w zabłockiej solance termalnej i nałożenie jej na określoną część ciała. Można je wykonywać zimne lub gorące.

Zimne mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, zmniejszają obrzęki i przekrwienie tkanek oraz po silnych stłuczeniach. Przeciętny czas wysychania okładu wynosi 2 do 3 godzin. Okłady takie działają rozgrzewająco i uspokajająco. W nerwobólach, przewlekłym nieżycie oskrzeli, zapaleniu płuc, grypie czy astmie wykonywane są na klatkę piersiową.

W okładach gorących tkanina moczona jest w solance o temp. 40 – 45 st.C i nałożona na wybraną część ciała, a następnie przykryta tkaniną suchą lub termoforem. Okłady takie ułatwiają wchłanianie wysięków, działają rozluźniająco na mięśnie gładkie, oraz przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Dobre efekty stosowania okładów z zabłockiej solanki termalnej uzyskamy także przy rozmaitych schorzeniach skórnych, a szczególnie przy łuszczycy, trądzikach, rozstępach i cellulicie.

INHALACJE

Ich zadaniem jest właściwe nawilżenie dróg oddechowych oraz zlikwidowanie tam zakażenia bakteryjnego, wirusowego i grzybiczego. Dodatkowo inhalacje prowadzą do rozrzedzenia wydzieliny śluzowej i rozszerzenia zwężonych dróg oddechowych.

W warunkach domowych do zabiegu stosujemy najczęściej roztwory fizjologiczne o stężeniu ok. 1% . Silniej działają roztwory 2 lub 3 %. Roztwór 3 % otrzymamy rozcieńczając zabłocką solankę termalną w stosunku 1 do 10 a 1 % w stosunku 1 do 30.

Wskazaniem do stosowania inhalacji są: choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, przewlekłe nieżyty nosa i gardła, stany przed i po zabiegach operacyjnych w obrębie dróg oddechowych, zapalenia tchawicy i oskrzeli, przewlekłe nieżyty oskrzeli, rozedma, pylica i astma oskrzelowa.

PŁUKANIE UST I GARDŁA

Znakomite efekty w profilaktyce schorzeń gardła oraz przyzębia daje płukanie gardła i jamy ustnej w 3% roztworze zabłockiej solanki termalnej lub rozpuszczonej łyżce zabłockiej soli termalnej w szklance ciepłej wody. Szczególnie korzystne efekty otrzymamy płucząc kilkakrotnie w ciągu dnia, przy pierwszych objawach bóli gardła, oraz przy przykrym zapachu z ust oraz aftach. Produktem szczególnie przygotowanym do płukania ust i gardła jest ZABŁOCKA MGIEŁKA.

ROZPYLANIE

W celu właściwego nawilżenia i zjonizowania pomieszczeń w sezonie grzewczym oraz w budynkach klimatyzowanych, można stosować zabłocką mgiełkę – naturalną solankę jodowo-bromowo-borową. Szczególnie zalecany jest w okresach pylenia alergenów, oraz zwiększonej zapadalności na choroby gardła.

 

ZASTOSOWANIE


TRĄDZIK

Są to zazwyczaj nawracające czerwone plamki, grudki, guzki potocznie pryszcze występujące na skórze twarzy, pleców i szyi. Pojawiają się w okresie dojrzewania w wyniku przemian hormonalnych organizmu. Gruczoły łojowe wydzielają nadmierną ilość łoju który zatyka ujścia meszków włosowych. W miejscach tych tworzy się stan zapalny i wągry przez które mogą wniknąć do organizmu wirusy i bakterie.

Schorzenie to może być też wywoływane przez stosowanie leków czy kosmetyków.

Solankę stosujemy zapobiegawczo i bakteriobójczo wlewając do każdej kąpieli 1 szklankę a w okresie szczególnego nasilenia objawów wcieramy solankę w miejsca pokryte trądzikiem.

CELLULIT
Jest to “przypadłość” typowo kobieca objawiająca się na ciele w postaci tzw. pomarańczowej skórki. Proces ten stopniowo się pogłębia i powoduje coraz większe deformacje skórne. Najbardziej na te zmiany narażone są uda, pośladki i brzuch. Podłoże jego powstawania nie jest znane. Winę przypisuje się różnym, czasami przeciwstawnym czynnikom począwszy od niewłaściwych nawyków żywieniowych, jedzeniu zbyt dużo soli albo tłuszczu czy też piciu za mało lub za dużo wody, kawy czy herbaty. Ponadto winy doszukuje się w siedzącym trybie życia, paleniu papierosów, piciu alkoholu, noszeniu obcisłych ubrań czy też butów na wysokich obcasach a także w zaburzeniach emocjonalnych, zażywaniu leków czy środków antykoncepcyjnych. W zapobieganiu powstawania i rozwoju cellulitu stosowane są różne metody zarówno fizykalne jak i farmakologiczne. Przykładowo wymienię kilka których nazwy zdają się robić największe wrażenie: jonoferoza, ultradźwięki, termoterapia, presoterapia, drenaż limfatyczny, elektrolipoferoza, endermologia.

My proponujemy tani i być może równie skuteczny jak w/w zabieg w postaci kąpieli solankowych. W wyniku kąpieli skóra zostanie dobrze nawilżona i odżywiona, wypłukany zostanie ze skóry nadmiar tłuszczu, organizm opuszczą toksyny i produkty przemiany materii utrudniające przepływ krwi i limfy w zagrożonych miejscach. Zmniejszą się obrzęki i zaczerwienienia oraz może nastąpić regulacja gospodarki hormonalnej organizmu.

W okresie nasilenia objawów zalecane jest stosowanie do kąpieli większych stężeń nawet do 1 litra solanki na wannę wody a w profilaktyce 1 szklanka do każdej kąpieli. W niektórych wypadkach szybkie i spektakularne efekty może przynosić stosowanie na narażone miejsca okładów z zabłockiej solanki termalnej rozcieńczonej w proporcji 1 do 3.

NADMIERNE POCENIE SIĘ
Mówimy o nim wówczas gdy ma ono podłoże samoistne nie związane z gorącem lub stanami chorobowymi. Dotyczy najczęściej dłoni, pach i stóp. Objawy mogą być nieprzyjemne dla otoczenia z uwagi na łączący się z tym przykry zapach.

Podczas kąpieli w tzw. roztworze hipertonicznym czyli gdy stężenie soli przekracza 1% następuje wymiana jonowa między organizmem i wodą w której się kąpiemy. Z organizmu wydalane są toksyny i produkty przemiany materii, a wchłaniane są jony pierwiastków znajdujące się w roztworze. Wskazane jest zatem przeprowadzenie kilka razy do roku serii kąpieli w zabłockiej solance termalnej. Kąpiele mogą być całkowite lub częściowe polegające na moczeniu tylko stóp lub rąk. Jod zawarty w roztworze zabija bakterie, które są przyczyną niemiłego zapachu potu. Zapobiegawczo można stosować do każdej kąpieli 1 szklankę solanki .

NIEPRZYJEMNY ZAPACH CIAŁA
Często zapominamy o tym, że skóra jest także organem wydalniczym. Przez pory skóry z organizmu wydalane są produkty przemiany materii w postaci gazów i potu. Pod wpływem bakterii znajdujących się na skórze, pot rozkłada się nabierając przykrej specyficznej woni.

Także niektóre potrawy które spożywamy, czy zażywane leki, mogą wywoływać charakterystyczny czasami przykry zapach. Zapach taki może być także konsekwencją głodówek odchudzających, gdyż w wyniku spalania tkanki tłuszczowej zmienia się metabolizm organizmu co w konsekwencji może powodować wydalanie przykrych zapachów.

Solanka i sól stosowane w ilości 1 szklanki do każdej kąpieli stosowane profilaktycznie przyspieszą oczyszczanie organizmu z produktów przemiany materii i przykrych zapachów oraz ograniczą rozwój bakterii potowych.

ODCHUDZANIE
Stosując rozmaite terapie odchudzające zapominamy, że tycie związane jest bezpośrednio z procesem przemiany materii w naszym organizmie, a nie tylko z ilością spożywanych potraw. Bywa tak, że osoby szczupłe jedzą bardzo wiele a grube prawie nic.

Przyczyną takiego stanu rzeczy bywa bardzo często niedoczynność tarczycy, spowodowana brakiem jodu w organizmie. Jod wpływa na gospodarkę hormonalną organizmu. Nadto jest on pierwiastkiem, który posiada wybitne walory spalające tłuszcz. W badaniach stwierdza się, jego istotne braki w organizmie zwłaszcza u kobiet. Zalecane jest dostarczanie do organizmu dawek jodu np. spożywając sól jodowaną. Braki jodu znakomicie uzupełni, stosowanie do każdej kąpieli 1 szklanki zabłockiej solanki termalnej W wypadku prowadzenia kuracji odchudzającej lub stwierdzonej niedoczynności tarczycy można dodać jeszcze 1 szklankę soli zabłockiej.

Szczególnie w okresach stosowania głodówek zalecane jest stosowanie kąpieli mineralnych, gdyż wzmagają one proces spalania tłuszczy i detoksykacji organizmu a jednocześnie przeciwdziałają zbytniemu zwiotczeniu i wysuszeniu skóry.

GRZYBICA STÓP
Objawy w postaci zaczerwienienia , świądu, wydzieliny o niemiłym zapachu, łuszczącej się skóry występują głównie między palcami nóg w wyniku zakażenia grzybiczego.

Nie leczona objawia się przykrym dla otoczenia zapachem nóg, skarpet i butów.

W terapii należy moczyć stopy w ciepłym ( 38 -40 st C) roztworze ( 2 – 3 szklanki na miednicę wody ) zabłockiej solanki termalnej przez minimum 15 min. dziennie. Po czym dokładnie osuszyć skórę. Należy pamiętać aby nosić zawsze przewiewne bawełniane skarpetki oraz często zmieniać obuwie aby nie dopuszczać do jego nadmiernego zawilgocenia potem.

TŁUSTA SKÓRA
Niektóre osoby mają naturalną skłonność do przetłuszczania się całej skóry lub tylko miejscowo. Związane to jest najczęściej z czynnikami genetycznymi lub zmianami chorobowymi.

W wielu wypadkach kąpiele solankowe pozwalają znacznie złagodzić objawy. Stosowanie należy zaczynać od większych stężeń, stopniowo je zmniejszając w wypadku łagodzenia się objawów, aż do znalezienia optymalnego.

ZMARSZCZKI
Wraz z wiekiem następuje proces starzenia się skóry i powstawania zmarszczek. Na szybkość tego procesu wpływ mają czynniki genetyczne, promieniowanie UV a także sposób styl i warunki życia oraz pracy. Proces ten spowodowany jest nadmiernym wysuszaniem skóry i nie sposób temu w pełni przeciwdziałać, ale można go znacznie opóźnić. Stosowanych jest obecnie wiele skutecznych metod – nawet inwazyjnych – z tym, że ograniczają się one głównie do twarzy i miejsc najczęściej odsłanianych.

Kąpiele w zabłockiej solance termalnej pozwolą poprzez głęboką penetrację minerałów termalnych odpowiednio odżywić i nawilżyć skórę także w jej głębszych warstwach.

Selen podejmie działanie obronne przed rozwojem wolnych rodników powodujących starzenie się skóry, krzem – pierwiastek młodości – ułatwi wchłanianie tlenu i pomaga usuwć pierwiastki toksyczne, a sód pozwoli utrzymać równowagę kwasowo zasadową.

ROZSTĘPY 
Czerwone i sino – czerwone zmiany na skórze powstające w okresie dojrzewania, przekwitania, u osób z nadwagą, lub w wypadku nagłej zmiany masy ciała. Podłoże powstawania jest najczęściej hormonalne, czasem środowiskowe. Stanowią one problem kosmetyczny gdyż trudno je całkowicie wyeliminować. Najlepiej jest więc stosować profilaktykę w postaci kąpieli mineralnych w zabłockiej solance termalnej. Szczególnie warte polecenia są takie kąpiele przy stosowaniu głodówek odchudzających. Dobre efekty może przynieść także stosowanie okładów z solanki rozcieńczonej w proporcji 1 do 3.

SUCHA SKÓRA
Gdy skóra wytwarza zbyt mało tłuszczu i lipidów pojawia się uczucie suchości, ściągania i pieczenie. Skóra taka łatwo się alergizuje i starzeje. Już nawet woda, nie mówiąc o mydle czy kosmetykach, mogą wywołać podrażnienia. Ponieważ jest to najczęściej skłonność osobnicza o nieznanym podłożu zalecana jest ostrożność w zalecaniu zabiegów kosmetycznych. Na rynku jest wiele kremów i balsamów nawilżających. Kąpiele solankowe ponieważ powodują znaczne nawilżenie skóry powinny być skuteczne w wielu przypadkach.

Jednak należy wnikliwie obserwować ciało i stosować dodatkowo balsamy nawilżające albo zmieniać stężenie roztworu kąpielowego .

ALERGIE

Są to choroby układu odpornościowego wywołane przez substancje, które zazwyczaj nie są szkodliwe. Objawy alergiczne mają najczęściej postać: kataru, świądu, zaczerwienień, wysypek i duszności. Występują alergie: skórne, oddechowe, pokarmowe, polekowe i inne. Najważniejszym jest aby w drodze obserwacji zidentyfikować i rozpoznać tzw. alergeny, czyli czynniki wywołujące objawy alergiczne. Wyeliminowanie z jadłospisu potraw wywołujących alergie, czy zaprzestanie stosowania pewnych leków może całkowicie wyleczyć z alergii pokarmowych i polekowych. Najgorzej jest z alergiami wziewnymi, gdyż tych alergenów jest najwięcej i najczęściej nie mamy wpływu na skład powietrza, którym oddychamy. Z grupy tych alergenów najbardziej agresywne dla organizmu są pyłki kwitnienia roślin, zarodniki pleśni i grzybów oraz roztocza. Solanka zabłocka jest cennym antidotum zarówno w leczeniu objawów alergii jak i w zwalczaniu niektórych alergenów. Stosowana może być do inhalacji i do kąpieli. Szczególnie ciekawe efekty daje rozpylanie solanki w pomieszczeniach przy pomocy rozpylaczy pneumatycznych. Można do tego celu wykorzystać pojemniki po płynach zraszających używanych do mycia szyb ( uprzednio dobrze je wypłukawszy). Rozpylając wysoko pod sufitem solankę do inhalacji spowodujemy, że kropelki solanki spadając na ziemię w postaci mgiełki, oczyszczą powietrze ze znacznej ilości unoszących się w nim pyłków roślin. Z kolei jod zawarty w solance ma bardzo silne działanie grzybobójcze i pleśniobójcze. A sól, opadając na podłogę, meble, wykładziny, pościel czy ubrania zabije znajdujące się na nich roztocza. Poza tym składniki solanki takie jak wapń, magnez, czy brom, unosząc się w powietrzu, są wdychane i istotnie łagodzą objawy alergii. Powietrze znajdujące się w pomieszczeniu upodobni się do mikroklimatu nadmorskiego. Solanką do inhalacji powinny być zawsze nawilżane pomieszczenia, w których przebywają alergicy. Pamiętajmy aby nie tylko zimą stosować nawilżacze kaloryferowe. Nawilżacze mechaniczne i pneumatyczne powinny być stosowane przez okrągły rok. Zapobiegawczo i dla złagodzenia objawów alergii skórnej i wziewnej można stosować 1 szklankę soli lub solanki do każdej kąpieli. Inhalacje stosujemy wg zaleceń lekarza lub w okresie zaostrzeń objawów.

ANOREKSJA I BULIMIA
Są to zaburzenia o podłożu psychicznym spowodowane obsesyjnym strachem przed utyciem. Głodzenie się lub nadmierne obżarstwo i prowokowanie przy tym wymiotów może rodzić bardzo groźne konsekwencje dla organizmu, zwłaszcza gdy dotyczy nastolatek. Terapia powinna być prowadzona w ośrodkach specjalizujących się w leczeniu tych zaburzeń. Terapię wspomagać mogą kąpiele w 1 % roztworze soli zabłockiej, które pobudzą czynność centralnego układu nerwowego, złagodzą napięcia emocjonalne a przy tym zasilą organizm w niezbędną dawkę pierwiastków i minerałów.

ASTMA
Jest to przewlekła choroba układu oddechowego przejawiającą się dusznością, uciskiem w klatce piersiowej, kaszlem i trudnościami w oddychaniu. Chory bezwzględnie powinien być pod opieką lekarską, zwłaszcza w ostrych stanach chorobowych. Jod i brom zawarty w solance zabłockiej rozrzedzają śluz i rozszerzają oskrzela ułatwiając oddychanie, mogą zatem istotnie wspierać kurację. Chory cały czas powinien mieć nawilżone solanką pomieszczenie, w którym przebywa, aby mikroklimat był podobny do morskiego. Można to osiągnąć stosując nawilżacze oraz rozpylacze solanki. W okresie nasilenia choroby wykonywać należy także inhalacje.
Dodatkowo do każdej kąpieli powinno się dodawać 1 szklankę solanki, a w okresie nasilenia choroby 2 szklanki solanki lub szklankę solanki + 200 gr soli.

ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY – EGZEMA
Są to zmiany skóry występujące symetrycznie na twarzy, zgięciach łokci i kolan powodujące zaczerwienienia i silny świąd. Przyczyny jej powstawania nie są znane a nasilanie się objawów kojarzone jest ze spożywaniem pewnych produktów, stosowaniem lekarstw, kosmetyków czy detergentów. Udowodniono, że nasilenie objawów wywołuje stres. W terapii zatem należy stosować zabiegi łagodnie tonizujące nastrój. Lekarze często zalecają ograniczenie kąpieli gdyż zaobserwowano, że woda może zaostrzyć objawy. W ostatnich badaniach udowodniono jednakże, że dotyczy to tylko słodkiej wody podczas gdy kąpiele w wodzie morskiej i słonej są nie tylko dobrze tolerowane przez organizm ale także wywołują działanie lecznicze. Stosowanie zabłockiej soli i solanki do każdej kąpieli spełni zadanie tonizowania stanów nerwowych, a także złagodzi objawy choroby, świąd i wysypkę.

 

BÓLE KRĘGOSŁUPA

Są to przewlekłe bóle występujące w którymś z odcinków kręgosłupa, najczęściej szyjnym lub lędźwiowym, nasilającym się po dłuższym staniu, siedzeniu, leżeniu czy schylaniu. Bóle mogą promieniować do nogi, kolana, pięty, pleców lub palców u nóg. Utrudniają one normalne życie, chodzenie czy dźwiganie ciężkich przedmiotów. Schorzenia tego typu mają różne podłoże nazywane są także potocznie zapaleniem korzonków, dyskopatią, rwą kulszową, ischiasem. W terapii od lat skuteczne są metody uzdrowiskowe. Kąpiele solankowe, borowinowe, terapia ciepłem. W warunkach domowych można stosować kąpiele solankowe o stężeniu 3 % w seriach do 10 kąpieli co 2 dzień 2 – 3 razy do roku. Po kąpieli koniecznie należy udać się na min. 1 godz. spoczynek do ciepłego łóżka.

DNAWE ZAPALENIE STAWÓW (PODAGRA)
Spowodowane jest podwyższonym poziomem kwasu moczowego w organizmie, który w postaci kryształków odkłada się wokół stawów, powodując ostry ból i zapalenie stawów. Przebieg choroby jest bardzo bolesny zwłaszcza w okresie ataków. Kąpiele pozwalają wypłukać z organizmu toksyny i wspomagają pracę nerek. Zawarty w solance magnez zapobiega atakom poprzez normalizację pracy hormonów. Stosować kąpiele oczyszczające w soli zabłockiej o stężeniu 1 – 2 % w okresie zaostrzeń choroby. Zapobiegawczo wystarczy dodać do każdej kąpieli 1 – 2 szklanki solanki.

GRZYBICE NARZĄDÓW PŁCIOWYCH
Najczęściej występuje w postaci świądu w okolicach narządów płciowych. U kobiet powstaje w wyniku zapalenia pochwy połączonego z wyciekiem, zaczerwienieniem i obrzękiem warg sromowych oraz białawym nalotem. Podobnie u mężczyzn pojawia się zapalenie żołędzi i napletka ich zaczerwienienie i białawy nalot. Zakażenie wywołane jest najczęściej zaburzeniami hormonalnymi, terapią antybiotykową, cukrzycą, dużą wilgotnością skóry. Kąpiele w soli i solance leczniczej działają profilaktycznie gdyż jod niszczy i zwalcza wiele rodzajów grzybów i bakterii. W okresie pojawienia się objawów stosowane do każdej kąpieli w ilości 1-3 szklanki solanki na wannę , wspomogą ordynowaną przez lekarza terapię. Zmniejszają i łagodzą objawy uporczywego swędzenia.

KLIMAKTERIUM

Nie jest to choroba ale zespół dolegliwości pojawiający się w okresie przekwitania. Większość tych dolegliwości ma podłoże psychiczne związane z większą drażliwością i nastrojami depresyjnymi. Kąpiele w soli i solance zabłockiej przyczynią się do poprawy nastroju, ułatwią zasypianie, rozgrzeją w okresach uczucia zimna, zmniejszą skłonność organizmu do pocenia się. Stosowane do każdej kąpieli, w ilości 1 szklanka na wannę dostarczą także organizmowi niezbędną dawkę pierwiastków i mikroelementów, konieczną dla zapobieżeniu osteoporozie i korzystnie wpłyną na wygląd skóry, poprzez prawidłowe jej odżywienie i ujędrnienie.

ŁUSZCZYCA

Jest to przewlekłe nawracające rzutami schorzenie objawiające się żółto-czerwonymi plamami pokrytymi srebrzystymi łuskami, występującymi na skórze, głównie kolan, łokci głowy. W terapii istotne jest utrzymanie gładkości skóry oraz właściwe jej nawilżenie. Należy więc stosować częste kąpiele oraz obserwować wpływ na skórę stosowanych kosmetyków i detergentów. Doskonałe efekty daje stosowanie okładów na zmienione łuszczycowo miejsca. Do okładów stosujemy najczęściej solankę w rozcieńczeniu 1 do 2 lub 1 do 3. Można także wcierać w skórę tak rozcieńczoną solankę np. w miejscach owłosionych. Stosowane są także solankowe kąpiele lecznicze zwłaszcza w lecznictwie uzdrowiskowym, gdzie stosuje się duże stężenia soli. W warunkach domowych sól lub solankę zabłocką należy stosować do każdej kąpieli. W okresach zaostrzeń objawów należy stosować większe 2 – 3 % stężenia soli. Jeszcze większe stężenia wyłącznie pod kontrolą lekarza. W profilaktyce w okresie między rzutami choroby zalecane jest stosowanie do każdej kąpieli minimum jedną szklankę solanki.

NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY

Jest jedną z konsekwencji niedoboru jodu w organizmie. Objawia się powstawaniem wola oraz rozchwianiem gospodarki hormonalnej organizmu. Na zaburzenia te narażone są głównie kobiety szczególnie w okresie ciąży, karmienia, zażywania doustnych środków antykoncepcyjnych, w okresie dojrzewania i klimakterium. Typowe objawy niedoczynności tarczycy to:

  • nieustanne zmęczenie, spadek ogólnej wydolności i motywacji do działania
  • rozstroje nerwowe
  • przybieranie na wadze mimo braku apetytu i ograniczenia w jedzeniu
  • zaparcia
  • marznięcia
  • suche łamliwe włosy i paznokcie
  • chrypka
  • zaburzenia miesiączki lub jej brak

Przy występowaniu już części w/w objawów należy udać się do lekarza. W żadnym wypadku schorzenia tego nie należy leczyć na własną rękę. Zapobiegawczo należy pamiętać aby dostarczać organizmowi dostatecznej ilości jodu, zwłaszcza w w/w okresach. Zadanie to znakomicie spełni dodawanie do każdej kąpieli już od 1 szklanki zabłockiej solanki termalnej.

NIEPŁODNOŚĆ

Spowodowana może być min. zaburzeniami hormonalnymi lub niedorozwojem macicy. W tych wypadkach w celach terapeutycznych stosowana może być solanka do inhalacji, którą należy przepłukiwać pochwę i robić nasiadówki.

NIETRZYMANIE MOCZU

Objawia się mimowolnym nietrzymaniem moczu podczas kaszlu, śmiechu czy wysiłku fizycznego. Występuje głównie u kobiet i nasila się z wiekiem. Może prowadzić do infekcji układu moczowego oraz otarć i zaczerwień naskórka. Poza ćwiczeniami fizycznymi zalecane jest stosowanie ciepłych nasiadówek w 2 – 3 % roztworze solanki oraz dodawanie do każdej kąpieli 1 do 2 szklanek solanki.

OPRYSZCZKA NARZĄDÓW PŁCIOWYCH

Bardzo zakaźna i nieuleczalna choroba wirusowa przenoszona drogą płciową objawiająca się : pęcherzykami na narządach płciowych, bólem podczas oddawania moczu, mrowieniem i pieczeniem w okolicy narządów płciowych. Objawy choroby łagodzi stosowanie do kąpieli 1 szklanki solanki, a w okresach zaostrzeń objawów wysypkowych dodatkowo 1 szklanka soli i stosowanie nasiadówek.

OSTEOPOROZA

Jest to choroba polegająca na postępującym wraz z wiekiem rozrzedzeniu kości. Powoduje bóle krzyża i złamania kończyn. Spowodowana jest min. niedostatkiem hormonów, chorobami gruczołów przytarczycznych, złym przyswajaniem wapnia, upośledzeniem czynności nerek. Narażone są na nią głównie kobiety. W terapii i profilaktycznie zalecane jest stosowanie do każdej kąpieli soli i solanki zabłockiej w ilości 1 szklanki na wannę. W okresie zaostrzenia bólu dawkę należy zwiększyć. Szczególnie wskazane jest stosowanie kąpieli leczniczych w soli i solance zabłockiej gdy osteoporoza spowodowana jest złym przyswajaniem wapna. W solance tej występują idealne proporcje wapnia i magnezu 2/1 co pozwala im po wchłonięciu przez skórę podczas kąpieli, zabudowywać się w kości. Katalizatorem tego procesu jest stront, który także znajduje się w solance i przyspiesza te procesy.

PRZEZIĘBIENIE I GRYPA

Są to zakaźne choroby wirusowe występujące najczęściej w okresie jesieni, zimy i wiosny. Objawami są: katar, ból gardła, lekki kaszel, bóle głowy i kończyn, gorączka. O ile przeziębienie najczęściej szybko ustępuje, to grypa może wywołać szereg groźnych powikłań. W terapii najważniejsze jest zapobieganie poprzez pobudzenie czynności odpornościowych organizmu. Należy rozpocząć od zadbania o właściwe nawilżanie powietrza, w którym przebywamy, stosując inhalacyjną solankę zabłocką do nawilżaczy kaloryferowych lub mechanicznych. W pomieszczeniach klimatyzowanych solankę należy rozpylać lub pozostawić w naczyniach do swobodnego parowania. Wskazane jest zapobiegawczo, stosować do każdej kąpieli, szklankę soli lub solanki zabłockiej. W chwili pojawienia się pierwszych objawów stężenie roztworu kąpielowego należy zwiększyć max do 3 % . Po kąpieli koniecznie należy położyć się do łóżka i wygrzać. Można stosować kąpiel rozgrzewającą całego organizmu lub ograniczyć ją tylko do nóg. Objawy kataru i bóle gardła złagodzi także stosowanie zabiegów inhalacji, płukania gardła, czy wkraplania solanki do nosa. Do tych zabiegów stosujemy zabłocką solankę do inhalacji rozcieńczając ją w proporcji 1 do 3.

REKONWALESCENCJA

Po urazach , wypadkach, zabiegach medycznych i ciężkich przeżyciach. Stosowanie do każdej kąpieli po 1 szklance soli i solanki pozwoli dostarczyć organizmowi niezbędną dawkę pierwiastków i minerałów, zadziała bakteriobójczo, przyspieszy procesy gojenia i zrelaksuje psychicznie.

REUMATOIDALNE ZAPALENIE STAWÓW

Przewlekłe schorzenie, na które częściej zapadają kobiety niż mężczyźni dotyczy stawów: stóp, rąk, przegubów, kolan, łokci. Torebka stawowa otaczająca staw ulega zapaleniu i obrzmiewa czego rezultatem jest ból i sztywność. Z czasem pojawiają się deformacje kończyn. Stosować kąpiele, moczenia, polewania, zawijania, zmywania. Zabiegi stosować na całe ciało lub ograniczyć tylko do bolących miejsc. W ostrym stanie zapalnym stosować zabiegi zimne, poza okresami rzutów zabiegi ciepłe i gorące. Do zabiegów stosować 2 – 3 % roztwory soli zabłockiej.

REUMATYZM

Jest to schorzenie objawiające się silnymi bólami i sztywnością kości i mięśni. Spowodowane jest, infekcjami wirusowymi, stresem, alergiami, oddziaływaniem zimna i wilgoci na organizm. Objawy choroby łagodzą kąpiele rozgrzewające w 3 % roztworze soli zabłockiej powtarzane w seriach kilka razy do roku w okresie zaostrzeń objawów.

ROZEDMA PŁUC I PYLICA

Charakteryzują się zmniejszeniem elastyczności płuc, dusznością i przewlekłym kaszlem. Są nieuleczalne. Stosowanie solanki z uwagi na jej skład mineralny i właściwości złagodzi objawy choroby i opóźni jej postępy. Zalecane są wszystkie formy stosowania: nawilżanie powietrza, rozpylanie, inhalacje i dodawanie do każdej kąpieli 1 – 2 szklanek solanki.

RYBIA ŁUSKA

W wyniku nadmiernego wytwarzania substancji rogowej na rękach i nogach a czasem na tułowiu i twarzy skóra staje się sucha i szorstka. Pojawiają się też biało-szare mocno przylegające łuski. Choroba jest dziedziczna i w zasadzie nieuleczalna. Można zaradzić objawom choroby poprzez utrzymywanie skóry w stanie elastyczności. Należy często stosować kąpiele, a do każdej kąpieli należy dodawać ok.0,5 l solanki zabłockiej. W okresie zaostrzeń choroby dodatkowo 0,5 kg zabłockiej soli leczniczej. Ułatwią one nasycenie skóry wilgocią, jej rozmiękczenie i ujędrnienie przy tym ją odżywią niezbędną dawką pierwiastków i minerałów.

STWARDNIENIE ROZSIANE

Choroba powstaje w wyniku zniszczenia myeliny osłonki otaczającej nerwy, która przewodzi impulsy nerwowe i odżywia je. Choroba przebiega powoli i łagodnie, objawia się rzutami po których następują okresy przerwy. Ponieważ medycyna nie potrafi określić przyczyn powstawania choroby, leczenie jest bardzo trudne, a jego skuteczność problematyczna, dlatego stosowane jest wiele terapii tzw. alternatywnych. Kąpiele solankowe mogą ułatwić wydalenie z organizmu rozmaitych toksyn, a jednocześnie dostarczyć wielu niezbędnych minerałów i mikroelementów. Skóra podczas kąpieli sama bez udziału naszej wiedzy i woli pobiera z wody jony związków i pierwiastków niezbędnych do życia i zdrowia. W konsekwencji kąpiel w solance zabłockiej może wyeliminować lub ograniczyć takie objawy choroby jak: drętwienie kończyn, osłabienie siły mięśni, uczucie mrowienia, drżenia czy stałego zmęczenia. Jod zawarty w solance ma właściwości bakteriobójcze, a więc ograniczy przykre działanie nie trzymania moczu czy stolca. Do zabiegów stosować różne stężenia od minimalnych ( 1 szklanka solanki + garść soli) do większych ( o stężeniu do 3 %) ale wówczas należy dokładnie obserwować reakcję swego organizmu i ograniczać częstość zabiegów. Temperatura wody w kąpieli nie powinna przekraczać 35 stopni C.

ZAPALENIE MIGDAŁKÓW – ANGINA 

Choroba objawia się silnym bólem gardła utrudniającym połykanie, gorączką, bólem głowy, oraz nalotem na migdałkach. Wywołana jest przez bakterie, czasem przez wirusy. Najczęściej występuje u dzieci. Nieleczona może wywołać groźne powikłania. Terapia najczęściej antybiotykowa, wspierana jest płukaniem gardła solanką co 2 godziny, oraz inhalacjami. W okresie choroby koniecznie należy dbać o właściwe nawilżanie pomieszczeń wlewając solankę do nawilżaczy.

ZAPALENIE OSKRZELI

Występują ostre i przewlekłe stany tej choroby. Objawami są bolesny kaszel z plwociną, gorączka, trudności w oddychaniu. Przyczyną choroby są wirusy, rzadziej bakterie. Leczenie antybiotykami wspierane jest przez właściwe nawilżanie pomieszczeń. Solanka zabłocka w swym składzie zawiera jod który rozrzedza śluz oraz brom który rozszerza oskrzela i ułatwia oddychanie, może więc być stosowana do płukania gardła i inhalacji. W stanach przewlekłych zalecane jest dodawanie do każdej kąpieli 2 szklanki solanki zagęszczonej lub 1 szklankę soli zabłockiej Szczególnie korzystne może być rozpylanie solanki w pomieszczeniu gdzie przebywa chory.

ZAPALENIE PĘCHERZA MOCZOWEGO 

Występuje głównie u kobiet i spowodowane jest zakażeniem bakteryjnym, do którego dochodzi podczas stosunku, lub w wyniku stosowania wewnątrzmacicznych wkładek antykoncepcyjnych, albo cewnikowania. Stany łagodne można leczyć sposobami domowymi stosując przepłukiwanie pochwy solanką do inhalacji lub stosując gorące nasiadówki. Zapobiegawczo stosować do każdej kąpieli 1 szklankę solanki zagęszczonej. ZAPALENIE STAWÓW Jest to powszechnie występująca wraz z wiekiem choroba. Dotyczy stawów dźwigających ciężar ciała. Co jakiś czas stawy stają się bolesne opuchnięte i sztywne co uniemożliwia normalny tryb życia. Organizm potrzebuje większej ilości magnezu, potasu, cynku i selenu. Stosować kąpiele w 2 – 3 % roztworze soli zabłockiej w seriach po 10 co 2 dzień 2 – 3 razy w roku.

ZESPÓŁ NAPIĘCIA PRZEDMIESIĄCZKOWEGO 

Przyjmuje się, że przyczyną tego schorzenia jest zachwianie równowagi hormonalnej organizmu. Ponieważ objawy mają różny, indywidualny przebieg nie ma jednej skutecznej dla wszystkich terapii. Na takie objawy jak: bezsenność, depresje, drażliwość, zmiany nastroju, bóle głowy, stawów i mięśni na pewno pomocne będą ciepłe kąpiele z dodatkiem 1 – 2 szklanek solanki zabłockiej. Jeżeli objawy te występują dodatkowo z szybkim przybieraniem na wadze, można zwiększyć stężenie roztworu kąpielowego dodając jeszcze 1- 2 szklanki soli. Kąpiele w soli i solance zabłockiej dostarczą przez skórę do organizmu wiele cennych pierwiastków i minerałów a jednocześnie przyspieszą przemianę materii i odtrują organizm.

BEZSENNOŚĆ

O bezsenności mówimy wtedy gdy mamy trudności z zasypianiem, budzimy się w nocy lub przedwcześnie. Warto zanim skorzystamy z mocnych środków farmaceutycznych wypróbować stosowanie do kąpieli soli lub solanki zabłockiej. Ciepła kąpiel z dodatkiem 1 szklanki soli lub solanki odbyta tuż przed udaniem się na spoczynek złagodzi napięcia nerwowe i wprowadzi nas w dobry nastrój. Wapń i magnez zawarte w solance w idealnej proporcji 2 : 1 działają wybitnie uspokajająco. Zrelaksowani trwającą minimum 15 min. kąpielą powinniśmy się udać bezpośrednio do łóżka.

KAC 

Jest objawem ciężkiego zatrucia organizmu produktami spalania alkoholu. Jego objawy złagodzi przyspieszenie wydalania z organizmu toksycznych produktów przemiany materii. Kąpiel w 1-3 % roztworze soli zabłockiej wspomoże wątrobę i przyspieszy proces detoksykacji organizmu. Objawy kaca takie jak pragnienie, przykry odór , zawroty głowy ustąpią szybciej. Przez pory skóry wydalona zostanie także część jeszcze nie spalonego alkoholu. Podczas kąpieli należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo kąpiącego by nie doszło do utopienia.

NERWICE 

Objawami są obsesyjne myśli i tzw. kompulsywne (natrętne i bezsensowne) zachowania. Objawy najczęściej nasilają się stopniowo w ostrych stanach mogą uniemożliwić normalne funkcjonowanie. W terapii zaobserwowano, że u osób, które cierpią na nerwice występuje sztywność karku, pleców i barku. Ciepła kąpiel z dodatkiem zabłockiej solanki termalnej pomoże rozluźnić mięśnie, złagodzić niepokój i potrzebę działań natrętnych.

STRES 

Zmęczenie, uczucie złości, nadpobudliwość, zamknięcie się w sobie, bezsenność, bóle głowy i kręgosłupa, utrata apetytu lub obżarstwo, to typowe objawy stresu. Jest on niestety wynikiem naszych codziennych kłopotów, tempem i stylem życia. Problem pojawia się wówczas, gdy nie potrafimy mu zaradzić, lub gdy występuje on w formie przewlekłej, gdyż może on wywołać wówczas wiele chorób somatycznych lub depresję. Jest wiele metod zalecanych w walce ze stresem. Już rozmowa z kolegą, przyjacielem, psychologiem lub księdzem może pozwolić spojrzeć na nasze problemy w innym świetle. Zalecane są wszelkie formy ruchu i wysiłku fizycznego oraz metody kontemplacyjne. Dobre efekty przynosi także hydroterapia wykonywana w zaciszu własnej łazienki. Gorąca 10 – 20 minutowa kąpiel z dodatkiem zabłockiej solanki termalnej przyniesie chwilę relaksu, wyciszy emocje, złagodzi napięcie nerwowe, ułatwi zaśnięcie i zapewni spokojny sen.

REGENERACJA PO WYSIŁKU

Intensywne uprawianie sportu lub jednorazowy duży wysiłek fizyczny wywołuje objawy zmęczenia, którego efektem są bóle mięśni, słabość i apatia. W mięśniach powstają wówczas tzw. zakwasy czyli toksyny, które są takimi produktami przemiany materii jak: kwas mlekowy, moczowy, aceton czy kreatynina. Organizm musi je wydalić a proces ten stymuluje i intensyfikuje kąpiel solankowa. W trakcie takiej kąpieli (pod wpływem słonej wody) następuje proces wymiany jonowej pomiędzy organizmem a roztworem kąpielowym. Poprzez skórę organizm opuszczają toksyny a wchłaniana jest woda oraz konieczne organizmowi mikroelementy.

OBALAMY MITY

SÓL WYSUSZA SKÓRĘ
Mit ten powstał w wyniku obserwacji organizmu po kąpielach morskich, gdy po wyjściu z morza wysychająca woda pozostawiała na ciele drobiny soli które wysuszały skórę i wywoływały dyskomfort jej “ściągania” . Natychmiastowy prysznic eliminuje efekt wysuszania. Pamiętać należy także o tym że kąpiel morska zasadniczo różni się od kąpieli w wannie różnicą temperatur. Zimna kąpiel powoduje zaciśnięcie się porów skóry co czasami przyjmuje postać tzw. gęsiej skórki . W takim wypadku woda znacznie słabiej przenika przez skórę. Natomiast ciepłe kąpiele powodują otwarcie się porów skóry i stymulują proces wymiany jonowej podczas którego organizm opuszczają produkty przemiany materii a wchłaniane są woda razem za znajdującymi się w niej minerałami.

Mogą sporadycznie występować skłonności osobnicze do nadwrażliwości na sól i wysuszenie skóry po kąpieli. W takich wypadkach należy dokładnie spłukiwać ciało, zmniejszać stężenie roztworu kąpielowego lub stosować po kąpieli balsamy nawilżające.

MINERALIZACJA ORGANIZMU PRZEZ SKÓRĘ – TO NIEMOŻLIWE
Skóra jest naszym największym organem. Oprócz innych ważnych funkcji pełni ona rolę organu wydalniczego z organizmu rozmaitych produktów przemiany materii, przyczyniając się tym samym do jego detoksykacji. Skóra także pochłania z otoczenia niezbędne jej produkty i minerały. Ta jej właściwość powoduje, że wiele artykułów farmaceutycznych podawane jest w formie plastrów naklejanych na skórę, gdzie substancja czynna powoli przenika z plastra do organizmu. Podobnie podczas kąpieli z wody przenikają do naszego ciała na zasadzie wymiany jonowej minerały i mikroelementy niezbędne naszemu organizmowi do życia. Zjawisko to zachodzi znacznie bardziej intensywnie, gdy stężenie roztworu kąpielowego przekracza nasze stężenie fizjologiczne soli wynoszące 0,9 %. Zatem podnosząc stężenie roztworu kąpielowego np. do 3 % wywołujemy proces intensywnej wymiany jonowej, podczas którego organizm opuszczają produkty przemiany materii i toksyny a wchłaniane są potrzebne organizmowi substancje i minerały. Następuje zatem odżywienie organizmu z pominięciem i bez obciążenia przewodu pokarmowego. Gdy układ potrzebuje pewnych minerałów, na zasadzie przyciągania ładunków elektrycznych, bez naszej wiedzy i woli, organizm przeprowadza reakcje chemiczne które powodują wnikanie tych minerałów z roztworu kąpielowego poprzez skórę do organizmu. Ponieważ w produktach które spożywamy, stwierdzany jest brak wielu niezbędnych do życia mikropierwiastków, można ten brak uzupełnić także poprzez kąpiel, jednakże pod warunkiem, że woda w której się kąpiemy będzie zawierała te minerały. Ponieważ zwykła woda gospodarcza nie posiada zbyt dużego bogactwa minerałów zalecane jest stosować nawet do każdej kąpieli takie produkty mineralne jak zabłocka sól czy solanka termalna.

WSZYSTKIE SOLE ZAWIERAJĄ JOD
Mit ten bierze się z tego, że sól spożywcza najczęściej jest jodowana. Jednakże jod z upływem czasu utlenia się i przechodzi do atmosfery zwłaszcza jeśli sól nie jest przechowywana w szczelnych pojemnikach. Także dodawanie soli do gotujących się potraw powoduje, że pod koniec gotowania większość jodu wyparuje lub zostanie odcedzona np. z gotowanych ziemniaków.

W wypadku soli kąpielowych sprawa wygląda nieco inaczej. Sole tzw. kosmetyczne to w większości zwykła jałowa sól kuchenna (NaCl ) bez dodatku jakichkolwiek składników mineralnych . Do soli tych dodaje się natomiast komponenty koloryzujące i zapachowe, które niestety w wielu wypadkach mogą działać alergizująco.

Niektóre dostępne na rynku sole kąpielowe zawierające bardzo bogatą mineralizację. Najbardziej znane to Sól Bocheńska, Kłodawska, z Morza Martwego. Producenci na opakowaniach tych soli najczęściej podają mineralizację. Z porównania tych danych wynika np.: że sól Kłodawska i z Morza Martwego właściwie w swym składzie praktycznie nie zawierają jodu – są to sole magnezowo – potasowe. Sól Bocheńska oznaczona jako jodowo-bromowa w swym składzie zawiera 300 mg jodu na kilogram podczas gdy Zabłocka sól termalna ma 3x więcej. Należy zatem dokładnie porównywać dane znajdujące się na opakowaniach a nadto pamiętać o przechowywaniu soli zawierających jod w szczelnych pojemnikach przeciwdziałającym ulatnianiu jodu.

Na rynku pojawiają się ostatnio rozmaite sole morskie które niestety w swym składzie zawierają niewiele jodu. Nadto należy rozważyć ich stosowanie biorąc pod uwagę poziom zanieczyszczenia wód morskich.

Poniżej przedstawiamy tabelkę porównującą deklarowany na opakowaniach skład mineralny.

Zawartości składników w roztworach 3% soli, mg/l
Ca  Mg  J  Br 
Zabłocka Sól Termalna  240 120  27  30
Sól Morza Martwego  =<6 2532  1,5  19
Sól Bocheńska  256 167  9  24
Sól Kłodawska  20  1095  <0,3
Ciechociński szlam leczniczy  82  23  0,6
Ług Ciechociński  438 183  1,1
Sól Iwonicka jodowo-bromowa  <6  17  11,1  36
Ciechociński szlam+ ług
(w/g producenta) 128 46 0,6

LEPIEJ STOSOWAĆ SOLE NIŻ SOLANKĘ
Sole kąpielowe powstają w większości w wyniku krystalizacji soli w procesie gotowania solanki. Podczas gotowania wiele cennych składników mineralnych ulega odparowaniu i ulatnia się do atmosfery a inne z kolei łączą się w wyniku reakcji chemicznych w nowe skomplikowane związki, które nie muszą być rozpoznane i dobrze przyswajalne przez organizm. W zabłockiej solance, która powstała i ukształtowała się przed milionami lat minerały w niej zawarte znajdują się w stanie równowagi i są lepiej przyswajalne przez organizm. Nadto należy pamiętać o tym, że solanka ta wydobywana jest z głębokości 500 m. co uchroniło ją od wszelkich zanieczyszczeń przemysłowych i środowiskowych.

Oczywiście 1 litr zabłockej solanki posiada mniejszą mineralizację niż 1 kg zabłockiej soli jednakże w wielu wypadkach stosowanie solanki może przynieść lepsze efekty niż soli z uwagi na jej lepszą przyswajalność. Sól należy stosować w tych wypadkach gdy konieczne jest większe stężenie minerałów a więc najczęściej gdy, chcemy wykorzystać jej walory wspomagające leczenie.

WYSTARCZY STOSOWAĆ SOLE KOSMETYCZNE
Sole te ponieważ zawierają w swym składzie w większości jedynie jałowy chlorek sodu (NaCl) + komponenty koloryzujące i zapachowe nie spełnią roli odżywienia, nawilżenia i regeneracji skóry. Ich walory ograniczają się do zmiany pH wody i jej zmiękczenia co już samo w sobie może być korzystne.

SÓL SZKODZI
Wiele jest publikacji które podnoszą szkodliwy wpływ soli na zdrowie ludzi np. na powstawanie nadciśnienia tętniczego i w konsekwencji propagują ograniczenie jej spożywania.

Nie spotyka się natomiast publikacji kwestionujących kosmetyczne i lecznicze walory soli stosowanych do kąpieli. Przeciwnie w ostatnim okresie następuje niebywały rozwój kosmetologii i balneologii poprzez powstanie nowej mody na wellness i SPA z wykorzystaniem naturalnych produktów uzdrowiskowych. Wpływ kąpieli solankowych na odpowiednie nawilżenie skóry, redukcję cellulitu czy innych dolegliwości skórnych nie jest kwestionowany. Oczywiście należy pamiętać o tym, że nie ma jedynej uniwersalnej skutecznej dla wszystkich metody postępowania. W jednych wypadkach skuteczność pewnych zabiegów czy kuracji jest ogromna w innych może być znikoma. Mogą się zdarzyć wypadki, gdy w wyniku pewnych właściwości czy skłonności indywidualnych kąpiele solankowe mogą działać alergicznie lub nadmiernie wysuszać skórę. Należy wówczas stosować po kąpieli balsamy nawilżające albo zmniejszać stężenie roztworu kąpielowego.

JOD SZKODZI
Dzienna dawka zapotrzebowania człowieka na jod wynosi 20 mikrogramów. Niektórzy sądzą, że dostarczenie do organizmu większej ilości może wywołać negatywne konsekwencje zdrowotne. Jednakże podczas badań naukowych wykazano, że jod nie jest kumulowany w organizmie lecz jego nadmiar jest wydalany. Gdyby tak nie było to szczególnie narażeni na przedawkowanie jodu byliby marynarze, rybacy czy też ludzie spożywający duże ilości owoców morza, które jak wiadomo zawierają w swym składzie wiele jodu, a także zamieszkujący na wybrzeżach lub wyspach. Tymczasem można zaobserwować statystyczną prawidłowość, że społeczeństwa wyspiarskie jak np. Japończycy, w których diecie dużą rolę odgrywają owoce morza są okazem zdrowia i długowieczności. Największy odsetek zdrowych starszych ludzi w każdym przedziale wiekowym jest właśnie w Japonii w tym najwięcej stulatków.

BROM SZKODZI
Brom w przeciwieństwie do jodu kojarzy się ludziom negatywnie. Źródeł tego niektórzy dopatrują się w tym, że był on stosowany do obniżania napięcia seksualnego w pewnych środowiskach zamkniętych jak wojsko czy więzienia. Jednakże w tych wypadkach stosowany on był drogą pokarmową i w bardzo dużych dawkach. Obecnie następuje prawdziwa rehabilitacja tego pierwiastka. Doceniono szczególnie jego rolę w schorzeniach płuc i dróg oddechowych. Ponieważ pod jego wpływem następuje rozszerzanie oskrzeli stanowi on skład wielu leków przeciw astmie. Drugim bardzo istotnym walorem bromu jest to, że w sposób delikatny łagodzi on napięcie nerwowe, niepokój i stres. Szczególnie cenną właściwością jest w tym wypadku ułatwianie zasypiania i pewność spokojnego snu w nocy

PO JOD JEDZIEMY NAD MORZE
Najlepszą możliwość wdychania jodu mamy oczywiście nad morzem. Ale niestety tylko w strefie bezpośrednio nadmorskiej a właściwie tylko na plaży. Im dalej od morza tym ilość jodu w atmosferze gwałtownie maleje i np. kilka kilometrów od morza będzie go tyle co w centrum Warszawy. Ponieważ w badaniach naukowych stwierdzany jest niedobór jodu u znacznej populacji Polaków zwłaszcza dzieci, wskazanym jest podjęcie działań zapobiegawczych. Jod wchłaniany jest do organizmu drogą pokarmową, wdychany z atmosfery i poprzez skórę w trakcie kąpieli. Już stosując 1/2 szklanki zabłockiej solanki na każdą kąpiel osiągniemy znaczny efekt profilaktyczny gdyż jod wchłaniany będzie przez skórę nadto na czas kąpieli w łazience będzie panował klimat bardzo zbliżony do nadmorskiego.

JEM SÓL JODOWANĄ
Aby zapobiegać niedoborom jodu w wielu krajach wydano przepisy nakazujące np. jak w Polsce jodować sól, czy jak w Niemczech dodawać jod do pieczywa.

Pamiętać jednak należy o tym, że wiele osób ogranicza spożycie soli a więc i jodu, a nadto sól najczęściej kupowana jest w dużych 1 kg opakowaniach i wystarcza na bardzo długi okres czasu. Podczas przechowywania jod się utlenia i ulatnia do atmosfery, a w samej soli pozostaje go znikoma ilość. Aby zapobiegać ucieczce jodu należałoby solić potrawy tuż przed spożyciem a nie podczas gotowania.

NIE STOSUJĘ BO NIE MAM WANNY
Brak wanny nie przekreśla możliwości stosowania kąpieli solankowych. Oczywiście tym lepsze efekty stosowania takich kąpieli osiągniemy im większa będzie powierzchnia ciała zanurzona w roztworze. A więc w basenie efekty kąpielowe będą większe niż w wannie, a w niej z kolei większe niż w miednicy. Jednakże drugim parametrem skuteczności kąpieli solankowych jest temperatura roztworu kąpielowego. Przy kąpielach całkowitych temperatura ta nie powinna być zbytnio wysoka, natomiast przy kąpielach częściowych można znacznie podnieść temperaturę kąpieli.

Już przez nasze babcie stosowane były kąpiele solankowe samych nóg wykonywane w miednicach w temperaturze bliskiej poparzenia. Kąpiele takie bardzo rozgrzewają całe ciało szczególnie skuteczne są w profilaktyce grypy i przeziębień. Pamiętać należy aby bezpośrednio po takim zabiegu wejść do łóżka na spoczynek aby nie doprowadzić do szybkiego wychłodzenia organizmu.

STOSUJĘ PŁYN DO KĄPIELI
Rola tradycyjnych płynów do kąpieli sprowadza się do zabarwienia roztworu, dodania walorów zapachowych, zmiękczenia wody i spowodowania aby zmyte z powierzchni skóry tłuszcz i nieczystości nie osadzały się na ścianach wanny i ułatwiały jej umycie. W tych aspektach walory niektórych z dostępnych płynów do kąpieli służą wannie a nie kapiącemu się w niej człowiekowi tym bardziej, że niektóre z tych płynów działają alergicznie i uczulająco.

NAJLEPSZE SĄ SOLE MORSKIE
Wakacje są okresem w ciągu roku, który najbardziej pozytywnie zapada w pamięci. Najłatwiej przywołać miłe chwile luzu i beztroski oddając się relaksowi w wannie. Jeżeli do wody dodamy solanki czy soli pozwoli to nam taką kąpiel bardziej urealnić i upodobnić do tej morskiej. Dodając do kąpieli sól powstałą z odparowania wody morskiej należy szczególną uwagę zwrócić na producenta mając świadomość, że większość mórz jest niestety obecnie bardzo skażona a wszelkie zanieczyszczenia musiały się przenieść do krystalizowanej soli.

WSZYSTKIE WODY TERMALNE SĄ BOGATE W MINERAŁY
Powstaje obecnie coraz więcej obiektów, kąpielisk i basenów wykorzystujących naturalne wody termalne. Pamiętać należy o tym, że korzystanie z takich kąpieli będzie miało pozytywne efekty dla naszego zdrowia i samopoczucia, ale niektóre z tych wód mogą mieć działanie wręcz odwrotne od pożądanego. Wody termalne bardzo różnią się swym składem chemicznym. Jedne mogą być bardzo zmineralizowane, podczas gdy inne będą miały mineralizację znikomą. Niektóre mogą kojąco wpływać na skórę, podczas gdy inne wręcz drażniąco.