Witryna www.jaskinia-almonis.pl wykorzystuje cookies. Ok, rozumiem. Więcej informacji.

Jaskinia Solna Almonis, Warszawa

gg
Jaskinia Solna | Galeria | Masaże i zabiegi | Grota solna cennik | Kontakt  | Promocje | Joga, Zdrowy kręgosłup, Pilates | Gimnastyka dla Seniora | Grota Solna Grafik
Solanka czy suchy aerozol?

Większość osób interesujących się medycyną naturalną zaznajomiło się z terminami takimi jak suchy aerozol czy solanki termalne. Opinii na temat ich działania jest tyle ilu wypowiadających się w tych kwestiach. Tyle samo jest przeciwników ile zwolenników jednej bądź drugiej metody inhalacji.
Poniżej przedstawiamy Państwu ogólne informacje dotyczące obydwu terminów.
Nie wpływamy na Państwa decyzję, tylko dajemy możliwość wyboru. Państwo sami wybierzecie najlepszą dla swojego zdrowia metodę.

Każdy z nas wie, że sztuczne groty solne zbudowane są z soli kamiennej kopalnianej i morskiej z Morza Martwego i Czarnego, bądź ich mieszanki. Nieoczyszczona sól zawiera bardzo dużo różnych mikropierwiastków. Dzięki temu jej działanie jest korzystniejsze dla naszego organizmu. Groty solne tworzą specyficzny mikroklimat wspomagający leczenie górnych i dolnych dróg oddechowych i korzystnie działający na układ nerwowy.
Niemniej zgodnie z nauką chemii, niektóre pierwiastki zawarte w soli kamiennej takie jak wapń, magnez, miedź czy żelazo nie wydostaną się ze stanu stałego bezpośrednio do stanu lotnego (atmosfery groty).  W stan lotny mogą one przejść jedynie ze stanu płynnego. Natomiast chlorowce z tablicy Mendelejewa a więc m.in. jod i brom mogą przejść w stan lotny ze stanu stałego. Problem polega na tym, iż groty budowane są najczęściej z soli Kłodawskiej i z Morza Martwego, które nie zawierają tych pierwiastków. Ponadto pierwiastki te bardzo szybko sublimują i opuszczają teren groty.
Metoda wykorzystania płynnej solanki w mini tężni, fontannie itp. zapewnia stałe dostarczenie do mikroklimatu groty solnej takich minerałów jak jod, brom, wapń, magnez itp. Solanka Termalna zawiera tych pierwiastków najwięcej z rozpoznanych dotychczas wód leczniczych.
W kilku grotach Przeprowadzono badania określające jak szybko jod opuszcza roztwór.  Z badań tych wynika, że po okresie 3 tygodni użytkowania tężni, w solance pozostaje ok. 20 % jodu reszta dostaje się do atmosfery groty solnej.
W grotach solnych poza tężnią stosuje się także inne rozwiązania dostarczające wspomniane pierwiastki z solanki do atmosfery. Funkcję taką może pełnić np. fontanna, kręcące się wodne koło młyńskie, lub akwarium gdzie na  dnie  umieszczono  urządzenie wypuszczające  powietrze. 
W przypadku suchego aerozolu sprawa jest trochę inna. Producenci urządzeń do rozpylania suchego aerozolu, czyli halo-generatora, podają swoje przesłanki do jego leczniczego działania. Piszą o stosowaniu soli o odpowiednich właściwościach i składzie chemicznym, małej wilgotności, małej zawartości składników nierozpuszczalnych w wodzie, bez zanieczyszczeń. Halogenerator wytwarza suchy aerozol solny, głęboko penetrująca układ oddechowy, którego stężenie jest kontrolowane, a wielkość mikrocząsteczek w 90% wynosi od 1 do 5 ~m. Dzięki halogeneratorowi w jaskiniach solnych występują czynniki medyczne, tzn stężenie NaCl (chlorek sodu), mikro i makroelementów porównywalne z podziemnymi wyrobiskami solnymi np. Wieliczka.
W medycynie jednak stwierdzono lecznicze działanie soli w postaci rozpuszczonej w wodzie stosowanej do kąpieli, inhalacji lub płukania gardła. Sól, która dostaje się do organizmu drogą wziewną w postaci rozdrobnionych, mikroskopijnych cząsteczek będzie się osadzała na drogach oddechowych wywołując efekt dla nich drażniący i je wysuszający. Pacjent w takim przypadku odczuwać będzie ból gardła spowodowany jego wysuszeniem. W medycynie zalecane jest też nawilżanie pomieszczeń i inhalacje. Trudne do stwierdzenia jest, czy minerały nielotne mogą się dostać do organizmu drogą oddechową i mieć dla niego korzystne działanie.  Prawdopodobnym jest, że aerozol solny będzie miał drażniące działanie tak samo jak smog, dym, zapylenie itp. Tym bardziej, że sól, z którego się go wykonuje nie zawiera jodu ani bromu.

Podsumowując, w medycynie rolę leczniczą pełnią tzw. substancje czynne.  Sama sól pełni rolę nośnika tych substancji, podobnie jak wypełniacze w tabletkach. W dolegliwościach dróg oddechowych, w mikroklimacie nadmorskim czy w inhalacjach, rolę substancji czynnych pełnią głównie jod, brom i wapń. Jod powoduje rozrzedzenie śluzu, brom rozszerza oskrzela a wapń działa antyalergicznie. 
Czy sprawdzone w sanatoriach i uzdrowiskach działanie
tężni solankowych zostanie wyparte przez halogeneratory, czy będą one wspólnie pracować dla dobra naszego zdrowia? Czas pokaże. Wiadomo, natomiast, że uzupełnienie mikroklimatu jaskini pierwiastkami pochodzącymi z odpowiedniej solanki termalnej, dzięki np. tężni, daje gwarancję kompletności inhalacji.

news
2019-03-28
Przyjdź i skorzystaj z Mega Rabatów wiosennych. Zwalczaj alergię i kupuj karnety po promocyjnych cenach (-10% od ceny karnetu) Odśwież ciało po zimie i przygotuj je na lato - masaże i zabiegi nawet do 20% taniej!
2018-08-16
Zachęcamy do zapisów na zajęcia prowadzone w grocie solnej.
2018-02-02
Oferty promocyjne specjalnie dla Par
2018-01-10
Ćwiczenia w grocie solnej to nieporównywalne z niczym zajęcia wzmacniające Twoje ciało jak i Twoje płuca i ogólną odporność! Takie doświadczenia tylko w Jaskini Solnej Almonis na Tarchominie.

alt='zajecia'
jaskinia


Jaskinia Solna | Galeria | Masaże i zabiegi | Grota solna cennik | Kontakt  | Promocje | Joga, Zdrowy kręgosłup, Pilates | Gimnastyka dla Seniora | Grota Solna Grafik copyright © 2007 almonis.pl All Rights Reserved