fbpx
Joga w jaskini solnej

Joga IYENGARA

Joga IYENGARA® to holistyczna sztuka pracy z ciałem, oddechem i umysłem. Technika posługuje się praktycznymi narzędziami do uzyskania wigoru, zdrowego ciała, równowagi umysłu i wewnętrznego spokoju.

W Almonis Białołękę SPA pozytywnych wrażeń dodaje doskonałe otoczenie i wyjątkowo zdrowy klimat jaskini solnej. Sprawdź harmonogram zajęć.

Joga w rozumieniu Iyengara jest wielowymiarową ścieżką rozwoju. Systematyczność i weryfikowalność efektów regularnej i uważnej praktyki jogi czyni z niej przedmiot NAUKI. Studiowanie naszej wewnętrznej kondycji, poznawanie otaczającej nas rzeczywistości w otwarty, rozumiejący sposób oraz działanie w sprawach współczesnego świata z życzliwością, współczuciem i klarownością czyni z niej przedmiot FILOZOFII. Jest także SZTUKĄ, ponieważ rozwija naszą wrażliwość i umacnia w podążaniu drogą życia w zgodzie z głęboko odczuwaną prawdą naszych potrzeb i celów.

Metodę IYENGARA® charakteryzuje anatomiczna precyzja i prowadzenie, kładące nacisk na odpowiednie ustawianie ciała i odpowiednie działania w pozycjach. W wielowiekowej tradycji jogi w Indiach takie podejście do asan jest bezprecedensowe. Współczesne odniesienia co do prawidłowego wykonywania asan są wyłącznie wynikiem penetrującego wpływu podejścia B.K.S. Iyengara.

Cele

Precyzja nie jest jednak w praktyce jogi Iyengara celem samym w sobie, lecz narzędziem służącym:

  • poznaniu swojego ciała i rządzących nim wewnętrznych relacji, mechanizmów jego działania w przestrzeni, w spotkaniu z grawitacją czy wobec różnych, oddziałujących na ciało bodźców,
  • zaangażowaniu uwagi i ćwiczeniu siebie w uważnej obserwacji tego, co “naprawdę dzieje się ze mną, co myślę, co czuję, gdy…”,
  • spotykaniu i równoważeniu fizycznego, mentalnego i emocjonalnego wymiaru nas samych,
  • rozbudzeniu uśpionej w ciele inteligencji/mądrości pomagającej nam rozpoznawać i rozróżniać między tym, co jest dla naszego zdrowia, rozwoju i życia dobre oraz prawdziwe, a co jest w zachowaniu zdrowia, w wewnętrznym wzroście i pełnym życiu przeszkodą.

Bellur Krishnamachar Sundararaja Iyengar (1918-2014) – indyjski mistrz jogi uznany za jednego z najwybitniejszych nauczycieli hatha jogi XX wieku. Dzięki jego metodzie miliony osób na całym świecie rozpoczęło praktykę jogi. W 1975 roku w Punie, niedaleko Bombaju, założył ośrodek jogi. Obecnie zajęcia prowadzą w nim syn Prashant oraz wnuczka Abhijata. On sam niezmiennie pomimo podeszłego wieku poświęcał się praktyce asan i pranajam do ostatnich dni życia.

Jak się przygotować?

Na każde zajęcia organizowane w jaskini Almonis Białołęka SPA obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsca. Na ćwiczenia zabierz ze sobą wygodny strój i ręcznik. Pamiętaj o dodatkowych skarpetkach – w jaskini ćwiczymy bez obuwia. Jeżeli posiadasz matę, zabierz ją ze sobą.

Nie możesz przyjść na zajęcia? Pamiętaj, że odwołanie wizyty w dniu zajęć traktujemy jako nieobecność nieusprawiedliwioną (potrącenie wejścia w karnecie).

Harmonogram zajęć dostępny jest TUTAJ.